SIKÇA SORULAN SORULAR« GERİ DÖN

 • Zeytinde kıvırcıklık ve parlaklık nasıl sağlanmaktadır?

  07.05.2015

  Zeytinin yetiştirilmesi esnasında, iklimsel koşullara bağlı olarak zeytin, içeriğindeki suyu kaybederek  kıvırcık bir görünüm kazanmaktadır. Nemini kaybetmeyen zeytinler ise parlak bir görünümde olmaktadır.  


 • Ürün ambalajından çıkarıldıktan sonra ne kadar sürede tüketilmeli ve hangi koşullarda bekletilmelidir?

  07.05.2015

  Ambalajı açılan zeytinler, buzdolabı koşullarında salamuralı ise kendi salamurasında muhafaza etmek suretiyle 1 ay süreyle bekletilebilir. Ancak, salamurasız ürünler, yağ ilave etmek suretiyle kapalı bir kapta ağzı kapalı olarak buzdolabında bekletilerek, iki hafta içinde tüketilmelidir.


 • Doğal Zeytin ve İşlem Görmüş Zeytin nedir?

  07.05.2015

  Türk Gıda Kodeksi Sofralık Zeytin Tebliğ' ne göre Doğal zeytin;  " Alkali kullanılmaksızın tam veya kısmi fermantasyon işlemine tabii tutularak kuru tuz veya salamurada hazırlanan, asitlik düzenleyici eklenerek ya da eklenmeksizin muhafaza edilen yeşil, rengi dönük veya siyah zeytin" şeklinde, İşlem görmüş zeytin ise; "Alkali ile işlem gören, sonrasında tam veya kısmi fermantasyon işlemine tabi tutularak salamurada hazırlanan, asitlik düzenleyici eklenerek ya da eklenmeksizin muhafaza edilen yeşil, rengi dönük veya siyah zeytin" olarak tanımlanmaktadır.


 • Zeytinlerinizde Gıda yönetmeliklerinde belirtilmeyen ve insan sağlığına zararlı herhangi bir katkı maddesi kullanılıyor mu?

  07.05.2015

  Marmarabirlik ürünleri ulusal ve uluslararası Gıda mevzuatlarına uygun üretilmekte olup, kullanılan tüm katkı maddeleri Gıda yönetmeliklerde belirtilen limitlere uygun şekilde kullanılmaktadır. Dolayısıyla, Gıda mevzuatlarında belirtilmeyen hiç bir katkı maddesi ve/veya kimyasal, ürünlerimizde kullanılmamaktadır. 


 • Sofralık Siyah zeytinlerde yumuşaklık sınırı nedir?

  07.05.2015

  Sofralık Zeytin Standardı TSE 774' e göre Sınıf 1'e ait Siyah zeytinlerde yumuşak dane oranı maksimum % 6, Sınıf 2 Siyah zeytinlerde ise maksimum % 10' dur.


 • Aynı ambalaj içinde farklı renklerde ve acılıkta daneler olmasının sebebi nedir?

  07.05.2015

  Hasat zamanı, siyah olum döneminde toplanarak hasat edilen zeytinler arasında nispeten daha açık renkte zeytinler de bulunabilmektedir. Aynı fermantasyon havuzuna giren bu zeytinler, tatlanma sonrası havuzdan çıkarıldıklarında,  birbirinden çok farklı olmasa da ton olarak farklılıklar  gösterebilmektedir. Güneşten yararlanma ve beslenmeye göre değişen bu olgunluk farklılıkları sebebi ile aynı ağaçta bile daneler arasında acılık  ve renk farklılıkları olabilmektedir.

   Bununla birlikte, Doğal siyah zeytinlerimiz herhangi bir kimyasalla renk koyulaştırma/acılık giderme işlemine tabi tutulmadıklarından, zeytinler doğal renklerini barındırmakta ve bir miktar da acılık içermektedir. Bu farklılık, ürünlerin "Doğal Fermantasyon" yoluyla tatlandırıldığının da bir bakıma göstergesidir.  


 • Zeytininiz neden ara da bir de olsa yumuşak çıkıyor?

  16.03.2015

  Hammadde veya Havuzlama prosedürlerinden kaynaklanan bir takım olumsuzluklar sebebi ile zeytin yumuşak bir yapı kazanabilir. Ancak, Marmarabirlik Entegre Tesislerinde TS 774 Sofralık Zeytin Standardında belirtilen yumuşaklık sınırları içerisinde üretim yapılmaktadır.


 • Zeytininiz neden ara da bir de olsa acı çıkıyor?

  16.03.2015

  Zeytin meyvesi doğal olarak dalından koparılıp doğrudan tüketilemez. Bünyesinde bulunan ’Oleuropein’ denilen acılık maddesinin uzaklaştırılmasından sonra tüketilmesi gerekir. Bu işlem 2 metot ile gerçekleşir: 1. Doğal fermentasyon (6-9 ay), 2. Kimyasal yöntemler

   

  Marmarabirlik olarak tamamen doğal fermentasyon yöntemini uygulamaktayız. Bazen ürünün mahsül yılından (iklim koşulları) kaynaklanan uzun süren acılık dönemleri olabilir. Bunun dışında uyguladığımız yarı-fermente erken tatlandırma yöntemleri ile ürünün tamamında tatlanma sağlanmayabilir. Hafif acı danelere rastlanır. Bu tür ürünlerin tamamı pastörize edilerek ambalajlanır.


 • Zeytininiz neden ara da bir de olsa çok tuzlu?

  16.03.2015

  Uygulamakta olduğumuz Gemlik tipi havuzlama ve doğal fermentasyonla havuzlama tekniği %10-12’lik tuz ve su ile sağlanmaktadır.Bu yöntemde, tuz ambalajlama esnasında %5-6’lara çekilmektedir. Bazen aşırı tuzlu tat, zeytin danelerinde tuz oranının düşmesi mümkün olmadığında rastlanmaktadır.


 • Marmarabirlik zeytin büyüklük sınıflandırmasını nasıl yapıyor?

  16.03.2015

  Marmarabirlikte üretilen zeytin baremleri belirli aralıklarla değişmektedir. Bunlar şu şekildedir:

   

  XL                     201-230 adet/kg                       Alaca L Boy               231-260 adet/kg

  L                        231-260 adet/kg                       Alaca S Boy              291-320 adet/kg

  M                       261-290 adet/kg                       Alaca 2XS Boy         351-380 adet/kg

  S                        291-320 adet/kg                       Alaca 4XS Boy         411-460 adet/kg

  XS                     321-350 adet/kg

  2XS                   351-380 adet/kg                      *: Değerler, TS 774 Sofralık Zeytin Standardında

  3XS                   381-410 adet/kg                        belirtilen değerlerdir.

  4XS                   411-460 adet/kg

   

  Alt limit ile üst limit arası değerler belirli bir irilik-ufaklık farkı oluşturmaktadır.

  2005 tarihinden sonra, Marmarabirlikte tüm ürünler üreticiden alındığında elenerek alınacaktır. Bu sayede tüm bu problemlerin ortadan kalkması planlanmaktadır.


 • Zeytininize boya (Demir antibiyotik) katıyormusunuz?

  16.03.2015

  Hayır. Zeytinlerimizde renk oluşturan boya vb. herhangi bir katkı maddesi kullanılmamaktadır. Marmarabirlik, zeytinleri siyah olgunlaşma döneminden sonra almaktadır, bu sebeple boya kullanımına zaten gerek kalmamaktadır.


 • Zeytininizin ambalaj bilgileri üzerinde laktik asit ve potasyum sorbat yazıyor, bunlan niçin kullanıyorsunuz?

  16.03.2015

  Laktik asit bir çeşit organik asit olup, zeytinin fermantasyonu esnasında doğal olarak ortamda üretilen bir maddedir.  Ancak, fermantasyon esnasında zaman zaman çeşitli etkenlere bağlı olarak ortamda yeterince üretilmediği durumlarda, dışarıdan bu asidin eklenerek zeytinlerin istenmeyen mikrobiyel gelişimlerden korunması sağlanmaktadır. Ayrıca, ambalajlama esnasında salamuraya ilave edilen düşük miktardaki laktik asit, doğal zeytinlerin tat ve aromasını geliştirmektedir.

  Potasyum sorbat: Zeytinde gelişmesi muhtemel birtakım mikroorganizmaları (maya-küf) inhibe edici rol oynar.

   


 • Katkı maddesi olarak kullanılan Laktik asidin elde edildiği kaynaklar ve üretim yöntemi nedir?

  07.05.2015

  Üretimlerimizde kullanılan Laktik asit, tamamen bitkisel kaynaklardan, kontrollü fermantasyon şartlarında, fermentasyon yoluyla elde edilmektedir. Bileşiminde hayvansal orjinli hiç bir madde bulunmamaktadır. Tercih ettiğimiz Laktik asit, Avrupa menşeili olup, Helal ve Kosher belgelerine sahiptir.


 • Laktik asit ve koruyucu madde (Potasyum Sorbat) sağlığa zararlı mı?

  16.03.2015

  Türk Gıda Kodeksinde kullanımına izin verilen katkı maddeleri belirli limitler içerisinde kullanıldığında sağlığa zararlı değildir. Özellikle, potasyum sorbat,  bisküviler, çorbalar gibi çok çeşitli hazır gıdalarda da kullanılan bir koruyucu katkı maddesidir. Marmarabirlik, katkı maddelerinin miktarını sürekli olarak takip etmekte ve kontrol altında tutmaktadır. Dolayısıyla insan sağlığına zararlı olan düzeyin çok çok altında miktarlarla üretim yapılmaktadır.


 • Vakum ambalajlı zeytinleriniz neden küfleniyor?

  16.03.2015

  Zeytin aerobik ortamda mikrobiyel gelişme gösterir. Vakum paket esnek yapıda olduğundan sevkiyat, raflara dizme gibi işlemler sırasında çarpma, yere düşme gibi olumsuzluklarla karşılaşırsa zarar görebilmekte ve paket içerisine hava girmektedir. Bu da küf gelişimine yol açmaktadır.

   

  Ayrıca uygun olmayan depo sıcaklıkları (25-30ºC) da küflerin gelişmesinde en önemli etkenlerden biridir.


 • Teneke kutu ambalajlı zeytinleriniz neden bombaj yapıyor?

  16.03.2015

  Zeytinde fermentasyon sağlayıcı doğal laktik asit bakterileri vardır. Fermentasyon tamamlandığında bu bakterilerde yok olur. Ancak tam olarak fermentasyonunu bitirmemiş zeytinler paketlenirse bunlar paket içerisinde faaliyetine devam eder ve bombaj oluşumu görülür. Isıl işlem (pastörizasyon) uygulaması ile bu bakterilerin ölümü sağlanmaktadır. Ancak teneke ebatlarına göre yeterli ısıl işlem sıcaklığına ulaşılması zorlaşmaktadır. Marmarabirlik, bu konuda seyrek de olsa, sadece 10 Kg.’lık tenekelerde sorun yaşamaktadır.


 • Neden bazı ürünleri bazı dönem var, bazı dönem yok satıyorsunuz?

  16.03.2015

  Zeytin yetiştirlmesinde de var yılı/ yok yılı vardır. Toplanan zeytin miktarına göre üretim miktarında da dalgalanmalar olmaktadır.


 • Az tuzlu zeytin ile diğer zeytinler arasında tuzu dışında farklılık var mı ?

  16.03.2015

  Hayır. Normal üretim zeytinleri, tuz alma işlemine tabi tutularak az tuzlu zeytin üretimi yapılmaktadır.