×
ORHANGAZİ KOOPERATİFİ

S.S.189 Sayılı Orhangazi Zeytin Tarım Satış Kooperatifi'nin bulunduğu Orhangazi, Marmara Denizi'nin güneyinde Bursa - Yalova karayolu üzerinde, İznik Gölü'nün batı kıyısında yer alan 55 bin nüfusa sahip şirin bir ilçedir. Orhangazi, Samanlı ve Katırlı Dağları'nın çevrelediği dünyanın en güzel göllerinden birisi olan İznik Gölü'nün kıyısında çok verimli bir ova üzerine kurulmuştur. Orhangazi, 1893 yılında ilçe olmuştur. Bu tarihten sonra kentte hızlı bir gelişme yaşanmış ve 1913 yılında Orhangazi adını alarak bu günlere gelinmiştir. Tarım, hayvancılık, zeytin, dünyaca ünlü Gedelek turşuşu, meyvecılık ve ormancılık halkın geçim kaynağını oluşturmaktadır. Orhangazi'nin, Yeniköy, Cihanköy, Çeltekçi, Gemiç, Akharım, Narlıca, Heceler, Bayırköy, Mahmudiye, Selimiye, Örnekköy, Dutluca, Fındıklı, Hamzalı, Paşapınar, Üreğil, Karsak, Keramet, Sölöz, Çakırlı, Yeni Gürle, Gedelek, Gürle ve Yeni Sölöz olmak üzere toplam 25 köyü bulunmaktadır. Bu köylerin çoğu İznik Gölü kıyısında sıralanmış ve zeytincilikle uğraşmaktadır. Asilçelik, Ce-Sa, Döktaş, Elsan, Eltem, Kav, Ormo, Oran Tekstil, Yenisan ve Angora Tekstil gibi birçok sanayi kuruluşunu bünyesinde barındırmaktadır. Mozaik ise ilçenin diğer önemli bir gelir kaynağını teşkil etmektedir.

1955 yılında 33 zeytin üreticisi bir araya gelerek 189 Sayılı Orhangazi Zeytin Tarım Satış Kooperatifi'ni kurdu. 2001 yılında yapılan ana sözleşme değişikliğiyle faaliyet alanı sınırlanan kooperatifin  ünvanına sınırlı sorumlu ibaresi eklenmiş ve adı S.S.189 Sayılı Orhangazi Zeytin Tarım Satış Kooperatifi olarak değişmiştir. Orhangazi ilçesi sınırları içinde 23, Yalova iline bağlı Çınarcık, Esenköy, Teşvikiye, Şenköy, Kocadere, Koruköy ve Altınova olmak üzere toplam 30 ortaklık merkezi bulunmaktadır. Bu ortaklık merkezlerimizden kayıtlı ortak sayısı 2.469'dur. İlçemiz ve Yalova iline bağlı ortaklık merkezlerimizde 1.800.000 zeytin ağacından ortalama 30.000 ton civarında üretim yapılmaktadır.

Kooperatifimiz, büro ve depolarında 11 daimi çalışanı, toplam 10.581 tonluk kapasiteye sahip 10 adet depo ve bu depolarda 1412 adet olgunlaştırma havuzları, ilçemiz halkının faydalanabileceği toplantı salonuyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

İlçemizle özdeşleşmiş olan, Orhangazi Zeytin Festivali çerçevesinde Zeytin Güzellik Yarışması, Zeytin Dane Yarışması, Festival Kervan Geçiş Yarışması, Zeytinyağlı Yemek ve Tatlı Yarışmaları, konser ve paneller gibi çeşitli etkinlikler düzenlenmekte olup bu yıl 27.'si yapılacaktır.