×
GEMLİK KOOPERATİFİ

S.S. Gemlik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi, adını aldığı Gemlik ilçesi, Gemlik Körfezi'nin doğu kıyısında liman kenti. Güneyinde Bursa merkez Osmangazi ve Yıldırım ilçeleriyle Kestel ilçesi, batısında Mudanya, doğusunda Yenişehir ve Orhangazi ilçeleri, kuzeyinde Yalova ili ile çevrelenmiştir. İlçe merkezi Gemlik kenti 29 doğu boylamıyla 40 kuzey enleminin kesişme noktası çevresinde konuşlanır.

Bursa'ya 29 km uzaklıktadır. İlçe topraklarının yüzölçümü 413,50 km², 2000 genel nüfus sayımı sonuçlarına göre toplam nüfusu 89.197'dir. Umurbey, Kurşunlu ve Küçükkumla beldeleriyle 19 köyde yerleşiktir. 1941 yılında zeytin üreticilerinin birleşerek kurdukları 72 sayılı Gemlik Koza Zeytin Tarım Satış Kooperatifi, 1951 yılında isim değişikliğine giderek 72 sayılı Gemlik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi adını almıştır.

Yönetim kurulunun 28.03.1954 tarih ve 48 sayılı kararıyla Mudanya ve Erdek kooperatifleriyle birlikte zeytin kooperatifleri birliği kurulmasına karar verilmiş olup, sonucunda MARMARABİRLİK kurulmuştur. 2001 yılında yapılan ana sözleşme değişikliğiyle faaliyet alanı sınırlanan kooperatifin ünvanına sınırlı sorumlu ibaresi eklenmiş ve adı  S.S.72 sayılı Gemlik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi olarak değişmiştir. Belirlenen sınırlara göre kooperatifimizin alım yerleri şöyle oluşmuştur: Gemlik ilçe sınırları ile Bursa'nın Demirtaş, Çataltepe, Alaşar, Ovaakça, Selçukgazi, Dürdane, İsmetiye, Karabalçık, Seçköy, Avdancık köyleri, Yalova iline bağlı Armutlu ilçesi ile Fıstıklı, Kapaklı ve Mecidiye köyleridir.

Gemlik merkezde 10.500 tonluk depo kapasitesine sahip, 8 tane deposu bulunan kooperatifin amacı, üreticilerinin karşılıklı yardım, dayanışma ve kefalet suretiyle mesleki faaliyetlerle ilgili ihtiyaçlarını karşılamak ürünlerini daha iyi şartlarda değerlendirmek ve ekonomik menfaatlarını korumaktır. Gemlik ilçe sınırlarında 2.500.000 zeytin ağacından yıllık 40 bin ton üretim gerçekleşirken kooperatifimizin faaliyet alanına giren Yalova ve Bursa illerine bağlı alım yerlerimizde 1.000.000 zeytin ağacından da 15 bin ton zeytin üretilmektedir S.S. 72 sayılı Gemlik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi, aile fertleriyle beraber 15 bin kişiye hitap eden hizmet veren bir üretici kuruluştur.

En önemli görevi; üretici ortaklarının zeytinini değerlendirirken, tüketicilerinde damaklarında tat bırakabilecek kaliteli ve sağlıklı ürünleri hazırlamaktır. İlçenin, özellikle zeytin tarımına elverişli iklim ve arazi koşullarına sahip yamaçlarında üretilen sofralık zeytin, dünya çapında üne sahiptir. Kayıtlı ortak sayısı 3.327'dir. Ayrıca, Türkiyenin en büyük iki zeytin hali Gemlik’te bulunmaktadır. Bunların birincisi toptancı hali ikincisi de üretici halidir.