×
ERDEK KOOPERATİFİ

Kooperatifimiz, 14.09.1953 tarihinde yaptığı genel kurulu ile "Bursa Zeytin ve Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliğine" katılma kararı almıştır. Bir süre bu kurum içerisinde faaliyetlerini sürdürmüştür. Sonra, hedeflerini gerçekleştiremediği için 22.05.1954 tarihinde Bursa Zeytin ve Koza Tarım Satış Kooperatifi'nden ayrılmıştır. Gemlik, Mudanya ve Erdek Kooperatiflerinin iştirakleri ile bir Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği kurulması ortaklar tarafından kabul edilmiştir. Şimdiki adı ile Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nin ilk kurucu üyesi olmuştur.

Kooperatifimiz 45 ortak ile faaliyetine başlamış olup, zaman içerisinde kooperatifimizin ortaklarına hizmet fiyat politikaları ve pazarlama politikaları sayesinde günümüze değin gözle görülebilecek bir gelişme sağlayarak bugün 4.897 ortağa hizmet vermektedir.

Kooperatifimizin ilk kurulduğu yıllarda kendisine ait herhangi bir gayrimenkulu yoktu. İdare binaları ve zeytin depolama havuzları ihtiyacını kiralama yolu ile karşılıyordu.

1952 yılından itibaren tüm yönetici ve idarecilerimizin özverili çalışmaları sonucunda kooperatifimize Alaaddin Mahallesi'nde 300 m² idare binası, 6304 m² üzerine kurulmuş olan 5, 6, 7 nolu depoları ve Yalı Mahallesi Hükümet Caddesi'nde 1543 m² üzerine kurulmuş 1, 2, 3, 4 nolu depolar, satış reyonu, zeytinyağı fabrikası ve 2 adet lojman kooperatifimiz bünyesine katılmıştır.

Mayıs 2005 tarihinde 1, 2, 3, 4 nolu depolar kullanım ömrünü tamamladığı için yıkılmıştır.

25.12.2004 tarihinde Erdek gedeve mevkiinde 35.000 m² arsa depo yapılmak üzere satın alınmıştır.

İlk kuruluş yıllarında ortaklarımızın kooperatifimize zeytin teslimatı yıllık 40-50 ton civarında iken bugün ortaklarımızın kooperatifimize olan güveni ve kooperatifimizin ortaklarımıza sağladığı nakdi ve ayni destekler sayesinde bu miktar yıllık 9.000 ton civarına çıkmıştır.

Ortaklarımıza ödediğimiz trilyonlarla ifade edilen ürün bedelleri sayesinde ortak üreticilerimizin de yüzü gülmektedir.

Kooperatifimizde kuruluş yıllarında iş hacminin düşük olması nedeniyle 3-4 personel çalışırken, kooperatifimizdeki gelişme ve büyümeye bağlı olarak bugün 1 müdür, 1 muhasebeci, 1 veznedar, 5 memur, 1 hizmetli, 7 eksper ve eksper yardımcısı, 2 şoför, 10 işçi olmak üzere toplam 28 kişiye, ürün alım dönemlerinde geçici personel çalıştırılarak bölge halkımıza iş imkanı da sağlanmaktadır.

Kooperatifimizi bugünlere kadar getiren ve ana sözleşmeleri gereğince görev yapan ve seçilen yöneticileri şükranla anıyoruz.