ENTEGRE TESİSLERİ« GERİ DÖN

GENEL DURUM : 

Marmarabirlik Entegre Tesisleri 1993 yılında üretime başlamıştır. Bağlı 8 kooperatifimizin üretici ortaklarlarından aldığı ve olgunlaştırarak gönderdiği ürünler modern ve hijyenik koşullarda Türk Gıda mevzuatına ve ilgili standartlara uygun olarak üretim yapılmaktadır.
 

Entegre Tesislerimize kooperatiflerimizden gelen zeytinler ürün kabul Mühendisi ve Eksperi ayrıca Gıda Mühendislerinin görev yaptığı laboratuar tarafından incelendikten sonra kabul edilenler üretim bantlarına alınır.

 

Kooperatiflerimizden boylanarak ( elenerek ) kg - dane adetlerine ayrılan zeytinler Tesislerimizde önce seçilerek gözden geçirilir, yıkanır ve bilgisayarlı otomatik tartım makinalarında tartılarak çeşitli ambalajlara otomatik olarak kapatılır.

 

Tesislerimiz, 7 adet tam otomatik makinadan oluşan pastörize edilebilir Vakum Ambalaj Ünitesi, değişik boy ve gramajlarda Teneke Kutu Ambalaj ünitesi, Ezme Üretim ünitesi ve Zeytinyağı sıkma ve ambalajlama ünitesi mevcuttur.

 

Tesislerde 250 kişilik kadrosuyla günlük ortalama 150 ton kadar ambalajlı zeytin üretilmektedir. Bakanlık üretim izinlerimiz Türk standartları uygunluk belgelerimiz, 2000 yılından itibaren uygulanan ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemine ilave olarak, Haziran 2008’de de ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi alınmıştır. Bu iki sistem de halen etkin bir şekilde Birliğimizde uygulanmaktadır. Öte yandan ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri için 25–27 Şubat tarihleri arasında TSE tarafından belgelendirme denetimi yapılmış ve yapılan denetim sonucunda Birliğimiz bu iki belgeyi almaya hak kazanarak Kalitemiz Tescillenmiştir.  Sahip olduğumuz bu belgeler, Yönetim Sistemleri güvenirliğimizin belgesidir. 


ENTEGRE TESİSLERİNİN ÇALIŞMA SİSTEMİ :  
 
Havuzlardan çekilip Entegre Tesisler Müdürlüğüne gelen her zeytin partisinde laboratuvar tarafından, %Tuz oranına bakılır. Uygun olmayan partiler tuz oranını düşürmek amacıyla asitli suda bekletilip istenen değer elde edilir.
 
 
 

KALİBRASYON

 

Havuzlardan çekilen zeytinler boylama makinelerinden geçirilerek, dane iriliklerine göre sınıflandırılmaktadırlar.
 
 
 
SAP VE YAPRAK AYIKLAMA
 

Her parti zeytin ‘sap ayıklama makinaların’dan geçirilerek yüzde sap oranı standart gereği en fazla %5 olacak şekilde ayarlanmaktadır. 

 

        

 

YIKAMA

 

Paketleme öncesi her parti zeytin yıkama hatlarından geçirilmektedir. Bu şekilde zeytinin yüzeyinde bulunabilecek fiziksel ve mikrobiyel yük, belirli düzeyde yapılan klor dozajlaması ile, giderilmektedir. Yeni eklenen yıkama hatları ile yıkama  kapasitesi arttırılmıştır.

 

 

METAL DEDEKTÖR

 

Vakum paket ve ezme üretim hatlarında metal dedektör bulunmaktadır. Metal dedektörler, paket içinde metali saptadığında sesli ve görüntülü olarak ikaz vermektedir. Böylelikle; havuzlarda ve üretim aşamalarında ambalajların içerisine karışabilecek her türlü metal parçası yakalanabilmektedir.

 

 

LAZER YAZICI

 

Bon bon kapaklı ürünlerin kapakları üzerine üretim ve son kullanma tarihi, barkod numarası silinmeyecek bir şekilde lazerle yazılmaktadır. Sektörde ilk defa kullanılan bu yöntem ürünlerimizin taklit edilememesi için tercih edilmiştir.

 

 

PASTÖRİZASYON

 
Teneke ambalajı ürünlerde olduğu gibi, vakum paketlerin daha uzun süre dayanmasını sağlamak için, pastörizasyon uygulanmaktadır.
 
 
 
  MAKİNA PARKI 
 

        * Angelus kutu kapama makinası montajı gerçekleştirilerek devreye alınmıştır. 
        * Otomatik tavalama ve shrinkleme makinası bu ay içerisinde montajı gerçekleştirilerek devreye alınacaktır. 
        * İki adet Multivac vakum makinası Haziran ayında teslim alınarak devreye alınacaktır.  
        * Şişe yıkama, otomatik dolum ve etiketleme zeytinyağı hattı alım aşamasındadır. 
 
 
 

YAĞ İŞLEME

 

İki yeni (60 ton/gün) yağlık zeytin sıkma makinesi ile (İtalyan Pierallisi marka) günlük yağlık zeytin  sıkma kapasitesi 100 tondan 220 tona çıkarılmıştır.

 

 

YAĞ STOKLAMA

 

İlk etapta 400 ton kapasiteli paslanmaz tank zeytinyağı depolama sahası oluşturuldu. Lisanslı depoculuk projesi ile yeni ve daha modern stoklama tesisleri oluşturulmuştur.

 

 

SOĞUK HAVA DEPOSU

 

Mamul stok sahası genişletilmiş ve iyileştirilmiştir. 1000 m² alana sahip soğuk hava deposu faaliyete geçmiştir.

 

YENİ PROJELER

 

* Yağlı salamuralı ürünlerde zeytinlerin sap dibinde görülebilen küflenme probleminin ortadan kaldırılması için yeni kurutma tüneli alınmıştır. Amaç zeytinlerin yıkamadan sonraki yüzey nemini gidermektir.