Duyurular


MARMARABİRLİK    Üreticilerimize Ucuz ve Kolay Kredi Temini İçin Protokol İmzalandı...


        Birliğimiz ile Ziraat Bankası arasında üreticilerimiz için ucuz ve kolay kredi edinme anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre Ziraat Bankası, Marmarabirlik ortaklarına vereceği kredinin faiz oranı yıllık yüzde 7 düzeyinde tutacak ve bir kefil ile temlikname yeterli olacak.

 

Yönetim Kurulu Başkanımız Hidamet Asa, Ziraat Bankası ile imzalanan protokol, kooperatif ortaklarına tarımsal kredi, mevduat hesabı ile ilişkilendirilmiş Başakkart, kooperatiflere de Başakkart mönülü POS cihazı verilmesini kapsıyor. Asa, kooperatif ortaklarına verilecek kredi miktarının, son üç yıllık ürün teslimat ortalaması baz alınarak banka tarafından belirleneceğini söyledi.

 

Birliğimize bağlı kooperatif ortaklarına kullandırılacak kredinin koşulları aşağıda yazılı maddeleri kapsayacak.

 

1-    5 bin liraya kadar olan tarımsal krediler için bir kefil ve temlikname yeterli olacak.

 

2-    Tarımsal kredi kullanmak isteyenler, ortağı oldukları kooperatiflerden alacakları 3 yıllık teslimat durumunu gösterir belgeyi Ziraat Bankası şubesine teslim edecekler.

 

3-    Kredinin vadesi Marmarabirlik ödeme programına uygun olacak.

 

4-     Protokol gereği Ziraat Bankası, kooperatif ortaklarına, ürün bedellerinin banka ATM’lerinden tahsil edilebilmeleri için Başakkart verecek.

 

5-    Banka, üreticilerden hesap işletim ücreti de almayacak. Ortaklara kullandırılacak tarımsal kredilere, masraf ve komisyonlar dahil ortalama yıllık yüzde 7 faiz uygulanacak.Başkanımızın RAMAZAN BAYRAMI Mesaji... .

Yönetim Kurulu Başkanımız Hidamet Asa Ramazan bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Bir bayrama daha milletçe huzur ve güven içinde ulaşmanın mutluluğunun Gazze ‘de yaşanan insanlık dışı saldırılar ve Suriye’deki iç savaş nedeniyle gölgelendiğini belirten Başkanımız Asa “Bayramlar adı üstünde  birlik ve beraberliğin pekiştiği, mutluluğun,sevginin paylaşıldığı,dargınlık ve kırgınlıkların yerini kardeşlik, dostluk duygularına bıraktığı, toplumsal  barışın hakim olduğu en müstesna günlerdir.Temennimiz  ülkemizin birliği ve bütünlüğü başta olmak üzere bu bayramda Ortadoğu’da akan kanın durması ve dünya barışının sağlanmasıdır ” dedi.

MARMARABİRLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI KLAVUZU .

MARMARABİRLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI KLAVUZU

 

 

SINAV BAŞVURUSU

 

         Müfettiş Yardımcılığı sınavına girmek isteyen adaylar, duyuruda açıklanan süre içinde Başvuru Formunu doldurarak Marmarabirlik  Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunurlar.

 

         Başvuru Formunda bulunan alanların tam ve doğru bir şekilde doldurulması ve formun ekinde bulunan evraklarında eksiksiz gönderilmesi gerekmektedir.

 

          Başvuru formunu eksik veya yanlış dolduran ile formun ekinde bulunan evrakları eksik gönderen adaylar sınava alınmayacaklarıdır.

 

 

SINAV KONULARI  :

 

Sınav soruları aşağıda belirtilmiş bulunan konularda düzenlenir.

 

                   1- İKTİSAT

a)    Makro İktisat,

b)   Mikro İktisat,

c)    Para,banka,

d)    Türkiye Ekonomisi,

e)    Uluslararası iktisadi ilişkiler

                  

                     2- HUKUK

a)    Medeni Hukuk

b)   Borçlar Hukuku,

c)    Türk Ticaret Hukuku,

d)    Türk Ceza Kanunu,                

                    

3- MUHASEBE                                                       

a)     Genel Muhasebe,

b)    Şirketler Muhasebesi,

c)     Mali Tablolar Analizi,                      

                  

4- MALİYE

a)    Maliye Teorisi

b)   Maliye Politikaları

c)    Vergi Hukuku

 

            5- KOOPERATİFLER MEVZUATI

a)    1163 sayılı Kooperatifler kanunu

b)   4572 sayılı Tarım Satış Kooperatif ve Birlikleri kanunu

 

            6- YABANCI DİL

a)     Almanca,

b)     Fransızca,

c)     İngilizce’den biri.

        

        

         Bir adayın başarılı sayılabilmesi için, 6 grubun her birinden 50 (Elli) tan aşağı not almamış olması ve altı gruba ait not toplamına nazaran ortalama notun da 60 (Altmış) ten az olmaması gerekir.

        

         Değerlendirme sonunda sınav komisyonu tarafından bir tutanak düzenlenerek yazılı sınavda başarılı olan adaylar belirlenir.                                          

        

         Yazılı sınavda başarılı olanlar sözlü sınava çağrılırlar. Sözlü sınavda bir adayın başarılı sayılabilmesi için, en aşağı (60) not alması şarttır.

 

         Adayın giriş sınavında başarılı sayılabilmesi için, yazılı ve sözlü sınavlar ortalamasının (60) tan aşağı olmaması gerekir.

        

         Notların denkliği halinde, sıra ile Yabancı Dil, Muhasebe, İktisat ve Hukuk gruplarına ait notlar sıralamada esas alınır.

İznik Kooperatifimizin Yeni İdari Binası ve Zeytin Deposu Hizmete Açıldı... .

Birliğimiz Yönetim Kurulu bundan böyle yönetim kurulu toplantılarını her ay bir kooperatif bölgesinde gerçekleştirme kararı aldı. Birliğimiz ilk toplantısını İznik Zeytin Tarım Satış Kooperatifimizin yeni hizmete giren idare binasının toplantı salonunda yaptı. Toplantıya 26 Haziran’daki kongrede güven tazeleyen Kooperatifimiz Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Sürücü başkanlığındaki yeni yönetim de katıldı.

Avrupa Bayileri Toplantımız Almanya’da Yapıldı. .

Yönetim Kurulu Başkanımız Hidamet Asa  1 Ocak 2013 ile 1 Ocak 2014 tarihleri arasında birliğin ihracatta yüzde 55 büyüme ile  toplam  5 bin 400 ton ihracat gerçekleştirdiğini ve  ülkeye 25 milyon dolar  döviz girdisinin sağlandığını söyledi. Başkanımız Asa “Hedefimiz önümüzdeki yıllar içinde bu rakamı 30 milyon dolara çıkarmak” dedi.

İş Ortaklarımız Bayilerle Geniş Kapsamlı Toplantı Yapıldı... .

Birliğimiz  satışlarını artırmak, sorunları tespit etmek, çözüm önerileri üretmek amacıyla 25-27 Nisan 2014 tarihleri arasında bayiler toplantısı gerçekleştirildi. Ülke genelinden 60 bayi ve 120 katılımcıyla gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Yönetim Kurulu Başkanımız Hidamet Asa, Marmarabirlik’in 60 ncı yılını kutladığını, bugüne gelinceye kadar emeği geçen kuruculara, ortak üreticilere, eski yöneticiler ve çalışanlara teşekkür ederek “Aldığımız emaneti en iyi şekilde gelecek nesillere devretmeyi hedefliyoruz” dedi.