Duyurular


MARMARABİRLİK    Üreticilerimize Ucuz ve Kolay Kredi Temini İçin Protokol İmzalandı...


        Birliğimiz ile Ziraat Bankası arasında üreticilerimiz için ucuz ve kolay kredi edinme anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre Ziraat Bankası, Marmarabirlik ortaklarına vereceği kredinin faiz oranı yıllık yüzde 7 düzeyinde tutacak ve bir kefil ile temlikname yeterli olacak.

 

Yönetim Kurulu Başkanımız Hidamet Asa, Ziraat Bankası ile imzalanan protokol, kooperatif ortaklarına tarımsal kredi, mevduat hesabı ile ilişkilendirilmiş Başakkart, kooperatiflere de Başakkart mönülü POS cihazı verilmesini kapsıyor. Asa, kooperatif ortaklarına verilecek kredi miktarının, son üç yıllık ürün teslimat ortalaması baz alınarak banka tarafından belirleneceğini söyledi.

 

Birliğimize bağlı kooperatif ortaklarına kullandırılacak kredinin koşulları aşağıda yazılı maddeleri kapsayacak.

 

1-    5 bin liraya kadar olan tarımsal krediler için bir kefil ve temlikname yeterli olacak.

 

2-    Tarımsal kredi kullanmak isteyenler, ortağı oldukları kooperatiflerden alacakları 3 yıllık teslimat durumunu gösterir belgeyi Ziraat Bankası şubesine teslim edecekler.

 

3-    Kredinin vadesi Marmarabirlik ödeme programına uygun olacak.

 

4-     Protokol gereği Ziraat Bankası, kooperatif ortaklarına, ürün bedellerinin banka ATM’lerinden tahsil edilebilmeleri için Başakkart verecek.

 

5-    Banka, üreticilerden hesap işletim ücreti de almayacak. Ortaklara kullandırılacak tarımsal kredilere, masraf ve komisyonlar dahil ortalama yıllık yüzde 7 faiz uygulanacak.Birliğimize Yeni Yönetim... .

Ana sözleşme değişikliğinden ötürü intibak genel kurulunu toplayan Birliğimiz, 257 delegeden 238’inin imzasıyla olağanüstü seçim de yaptı. Başkanımız Hidamet Asa’nın yeniden başkan seçildiği genel kurulda daha önce 4 olan yönetim kurulu üye sayısı da 6 oldu.

Birliğimizin intibak genel kurulu, Başköy’deki Genel Müdürlük binasında yapıldı. Anasözleşme değişikliği nedeniyle zorunlu olan genel kurulda, 8 kooperatifin 257 delegesinden 238’inin imzasıyla yönetim kurulu seçimi de gerçekleştirilmiş oldu. Başkanımız Hidamet Asa başkanlığında yeniden oluşan 6 kişilik yönetimde şu isimler yer aldı: Şevket Karagöz (Mudanya), Mustafa İlgen (Erdek), Kemal Dinç (Mürefte), yüksek öğretim kotasından Osman Bostancı (Gemlik Kooperatifi Üyesi) ve Enis Edin(Edincik Kooperatifi üyesi)… Yapılan seçimler sonucunda çağrı usulü yapılan ilk Yönetim Kurulu toplantısında, Başkanlığa  Hidamet ASA, Başkanvekilliğine Şevket KARAGÖZ getirildi.

Birliğimiz Büyümeye Devam Ediyor... .

2012-2013 iş yılını yüksek satış miktarları ile kapatan Birliğimiz büyümeye devam ediyor. Marmarabirlik, yurtiçi ve yurtdışında ambalajlı ürün satış miktar ve tutar bazında önceki yıllara oranla en iyi rakamlara ulaştı. Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Birlik olarak 2013-2014 iş yılı bazında ilk 5 ayda 14 bin ton satış miktarına ve 110 milyon lira net satış tutarının gerçekleştiğini söyledi. Marmarabirlik’in, tarihinin en iyi satış miktar ve tutarını yakalandığı belirten Başkanımız Asa, geçtiğimiz iş yılının aynı dönemine göre %21 oranında büyüdüğünü açıkladı.

Birlik ve Kooperatif Örnek Ana Sözleşmeleri Yayınlanmıştır. .

Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ve Kooperatif ÖRNEK Ana Sözleşmeleri Yayınladı...

Ürün Bedellerinin Tamamı Ödendi. .

Birliğimiz, üretici ortaklarından aldığı toplamda 128,5 Milyon TL değerindeki ürün bedellerinin % 80’ ini daha önce ödemişti. Kalan son dilim % 20 oranındaki bakiye ise 28 Mart 2014 Cuma günü ödenmek suretiyle kapatıldı. Birliğimiz,  28 Mart 2014 cuma günü üreticilerimizin banka hesaplarına toplam 20,6 Milyon TL aktardı. Birliğimiz, 2013-14 sezonunda ortaklarından 40 bin ton ürün almıştı.