Duyurular


MARMARABİRLİK    Zeytinin Sorunları Birliğimizden Canlı Olarak TRT GAP'da Dile Getirildi... Kurtuluş Reçetesi Birliğimizden Geldi...


        Birliğimiz entegre tesislerinde çekilen ve TRT GAP kanalında canlı yayınlanan “Bu Toprağın Sesi” programında konuşan Yönetim Kurulu Başkanımız Refi Taviloğlu, zeytin üreticisinin sıkıntılarını dile getirip, sektörü bekleyen tehlikelere önemle dikkat çekti.

        Taviloğlu, taze ürün zeytin alım fiyatının erkenden açıklanmasının oluşturacağı tahribatlara dikkat çekerek, “Yurdun her yerinde Gemlik çeşidi sofralık siyah zeytin üretilirken, üstelik bölge dışında maliyetler daha düşükken, Marmarabirlik avans fiyat açıklamak zorundadır. Zaten kooperatifçiliğin gereği de budur” dedi.

        TRT’de yayınlanan “Bu Toprağın Sesi” programı, Birliğimiz Entegre Tesisleri’nden naklen gerçekleştirildi. Yapım ve yönetimini Nesli Güler Aşık’ın, sunuculuğunu da Özdil’in üstlendiği programın konukları ise Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu, Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Fuat Sarı, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Kumral oldu.

`Marmarabirlik üretici için çok önemli bir dayanak`

Programda ilk olarak söz alan Birliğmiz Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu oldu. Taviloğlu, içe dönük üretim planlaması eksikliğinden, yurdun her yerine teşvikle Gemlik çeşidi fidan dikilmesinin doğurduğu handikaplardan söz etti. Yurt genelinde yerel çeşitlerin göz ardı edildiğini, tek düze sofralık üretimine ağırlık verildiğine dikkat çeken Taviloğlu, “Marmarabirlik zeytincilik sektöründe önemli yeri olan, üretici için önemli bir dayanak. Bu kadar beklentinin karşılığını verebilmek için Marmarabirlik’in güçlü olması gerekiyor. Bunun için de Marmarabirlik tavizsiz olmak zorunda. Güçlü bir markaya sahibiz. Marmarabirlik pazarda yer bulabilmekte, yurt dışında payını artırmaktadır. Handikapımız üretimdeki kontrolsüz artış. Oysa pazar payımız aynı oranda artmıyor.

Büyük üretici ülkeler uluslararası pazarları neredeyse parsellemiş durumda. Özellikle İspanya, İtalya ve Yunanistan. Bu ülkelerin turşu tipi zeytinin pazar payı yüksek. Damaklar da buna alışmış durumda. Batıdaki damak tadına hitap etmemiz lazım ihracatta var olabilmeniz için. Ancak Güney Marmara Bölgesi’nin ürünü sofralık siyah naturel zeytin tamamen butik ürün. Bizim dışımızda böyle üretim yapan yok. Dolayısıyla pazarlayan da yok. Bu ürünü bir ülkede tutundurabilmek için, reklam yapmak, tadım yaptırmak, fiyatta da toleranslı olmak gerek. Bunun dışında bir şansımız yok.”

“ÜRETİCİ DOĞRUDAN DESTEKLENMELİ”
Yönetim Kurulu Başkanımız Taviloğlu, Fındık Tanıtım Grubu’nun gazetelere verdiği ilandan da söz etti, ürün fiyatlarının arz ve talebe göre belirlenmesi halinde, üreticinin doğrudan desteklenmesi gerektiğini söyledi. Bunun yapılmaması halinde birliklerin kan kaybetmeye devam edeceğini belirten Başkanımız, üreticinin yeni ürün fiyat beklentisiyle ilgili de şöyle konuştu:
“Bölgede tahmin edilen rekolte 120 bin ton civarında. Marmarabirlik’in fiziki imkanlarını zorlayarak alabileceği miktar 40 bin ton civarında. Yani üretimin yüzde 30’u. Yüzde 100’ü kontrol edemezsiniz. Yüzde 30’unu tüccar alır, geri kalanı üretici kabına koyar. Son yıllarda bölge tüccarı elini eteğini çekti piyasadan. Her yer Gemlik çeşidi zeytin dolu olduğu için başka bölgelerden çok daha uygun fiyata ürün alabiliyor tüccar. Bu nedenle baştan bir fiyat vermek çok iyimser, fakat bir o kadar da tehlikeli. Kurtaramazsınız. Marmarabirlik avans fiyat uygulaması yapmak zorundadır. Kooperatifçiliğin temeli de budur zaten.”
Bölgedeki zeytin üretim maliyetleri yüksek olduğuna vurgu yapan Taviloğlu, “Ağaç başına verim düşük. Diğer bölgelerde 40-50 kilolar konuşulurken bizde 12-13 kilo. Bu verimlilikle zeytin üreticisinin mutlu olması mümkün değil.. Gençleştirme desteği verilmesi lazım” diye konuştu.

Program konuklarından Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Fuat Sarı da tarımsal üretim planlaması olmamasından yakındı. Diğer ürünlerden beklediğini bulamayan üreticinin zeytine yöneldiğini ifade eden Sarı, Üreticilerimiz son 10 yıldır zor durumda. Üretici borcunu borçla kapatmaya çalışıyor dedi  ve Ziraat odalarının mali sıkıntılarının giderilerek daha etkin bir yapıya sahip olması gereklilğine Fransa'dan örnek vererer vurguladı.
Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Kumral da, sektörün sorunları hakkında bilgi vererek, programa katılan üreticilerin, zeytinde zirai mücadeleyle ilgili sorularını cevapladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 


Birliğimizden Mudanya Kooperatifimize 40 Yıl Sonra İlk YATIRIM... .

Birliğimiz AR-Ge çalışmalarının yanı sıra, yenilenebilir enerji yatırımları ve çevre dostu projeleriyle beraber kooperatiflere olan yatırımlarına da hızla devam ediyor. İznik, Gemlik ve Orhangazi kooperatiflerine modern depolama tesisi kazandırılmasının ardından Mudanya Kooperatifi’ne de modern ve tamamen hijyenik koşullarda hizmet verecek depolama tesisinin ihalesi yapıldı ve çalışmalara başlandı. Söz konusu depolama tesisi, aynı zamanda Marmarabirlik’in Mudanya’ya 40 yıl sonra yaptığı ilk ve büyük yatırım olma özelliğini taşımakta.

Zeytin Fidan Dikimine Devlet Desteği Taleplerinde Bulunanlara Birliğimizden Sert Açıklama Geldi. .

Kamuoyunda son günlerde dile getirilen “100 milyon zeytin fidanı dikilmesi için devlet desteği verilmesi” yönündeki açıklamalara Birliğimizden sert tepki geldi. Yönetim Kurulu Başkanımız Hidamet Asa yaptığı açıklamada, taleplerin arkasındaki asıl amacın damak tadı bakımından en kaliteli üretim yapılan Güney Marmara Bölgesinde yetişen Gemlik tipi zeytin üretimini baltalamak olduğunu belirterek” İlk önce zeytin üretiminde yıllar itibariyle  oluşan arz fazlalığına çözüm bulunmalı. Zeytinyağına verilen devlet desteğinin zeytinyağının ham maddesi olan zeytine de verilmelidir” dedi.

Ortak Üreticilerimize İlk Ödeme 14 Kasım 2014 Cuma Günü Yapılacak... .

Devam etmekte olan ürün alım kampanyası ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Yönetim Kurulu Başkanımız Hidamet Asa,  rekolte düşüklüğünün yaşandığını söyleyerek” Üretici ortağımız  açısından geçen yıllara göre zor ve sıkıntılı bir yıl. Bu yıl yaşanan belirsizlikler ve birçok olumsuzluklara rağmen Marmarabirlik olarak ortağı mağdur etmeden kuruma zarar vermeden ortak paydada buluşmak arzusundayız.  Çünkü, tek taraflı kazanç kimsenin işine yaramaz’’dedi.

Avrupa Bayileri Toplantımız Almanya’da Yapıldı. .

Yönetim Kurulu Başkanımız Hidamet Asa  1 Ocak 2013 ile 1 Ocak 2014 tarihleri arasında birliğin ihracatta yüzde 55 büyüme ile  toplam  5 bin 400 ton ihracat gerçekleştirdiğini ve  ülkeye 25 milyon dolar  döviz girdisinin sağlandığını söyledi. Başkanımız Asa “Hedefimiz önümüzdeki yıllar içinde bu rakamı 30 milyon dolara çıkarmak” dedi.