Duyurular


MARMARABİRLİK    Zeytinin Sorunları Birliğimizden Canlı Olarak TRT GAP'da Dile Getirildi... Kurtuluş Reçetesi Birliğimizden Geldi...


        Birliğimiz entegre tesislerinde çekilen ve TRT GAP kanalında canlı yayınlanan “Bu Toprağın Sesi” programında konuşan Yönetim Kurulu Başkanımız Refi Taviloğlu, zeytin üreticisinin sıkıntılarını dile getirip, sektörü bekleyen tehlikelere önemle dikkat çekti.

        Taviloğlu, taze ürün zeytin alım fiyatının erkenden açıklanmasının oluşturacağı tahribatlara dikkat çekerek, “Yurdun her yerinde Gemlik çeşidi sofralık siyah zeytin üretilirken, üstelik bölge dışında maliyetler daha düşükken, Marmarabirlik avans fiyat açıklamak zorundadır. Zaten kooperatifçiliğin gereği de budur” dedi.

        TRT’de yayınlanan “Bu Toprağın Sesi” programı, Birliğimiz Entegre Tesisleri’nden naklen gerçekleştirildi. Yapım ve yönetimini Nesli Güler Aşık’ın, sunuculuğunu da Özdil’in üstlendiği programın konukları ise Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu, Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Fuat Sarı, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Kumral oldu.

`Marmarabirlik üretici için çok önemli bir dayanak`

Programda ilk olarak söz alan Birliğmiz Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu oldu. Taviloğlu, içe dönük üretim planlaması eksikliğinden, yurdun her yerine teşvikle Gemlik çeşidi fidan dikilmesinin doğurduğu handikaplardan söz etti. Yurt genelinde yerel çeşitlerin göz ardı edildiğini, tek düze sofralık üretimine ağırlık verildiğine dikkat çeken Taviloğlu, “Marmarabirlik zeytincilik sektöründe önemli yeri olan, üretici için önemli bir dayanak. Bu kadar beklentinin karşılığını verebilmek için Marmarabirlik’in güçlü olması gerekiyor. Bunun için de Marmarabirlik tavizsiz olmak zorunda. Güçlü bir markaya sahibiz. Marmarabirlik pazarda yer bulabilmekte, yurt dışında payını artırmaktadır. Handikapımız üretimdeki kontrolsüz artış. Oysa pazar payımız aynı oranda artmıyor.

Büyük üretici ülkeler uluslararası pazarları neredeyse parsellemiş durumda. Özellikle İspanya, İtalya ve Yunanistan. Bu ülkelerin turşu tipi zeytinin pazar payı yüksek. Damaklar da buna alışmış durumda. Batıdaki damak tadına hitap etmemiz lazım ihracatta var olabilmeniz için. Ancak Güney Marmara Bölgesi’nin ürünü sofralık siyah naturel zeytin tamamen butik ürün. Bizim dışımızda böyle üretim yapan yok. Dolayısıyla pazarlayan da yok. Bu ürünü bir ülkede tutundurabilmek için, reklam yapmak, tadım yaptırmak, fiyatta da toleranslı olmak gerek. Bunun dışında bir şansımız yok.”

“ÜRETİCİ DOĞRUDAN DESTEKLENMELİ”
Yönetim Kurulu Başkanımız Taviloğlu, Fındık Tanıtım Grubu’nun gazetelere verdiği ilandan da söz etti, ürün fiyatlarının arz ve talebe göre belirlenmesi halinde, üreticinin doğrudan desteklenmesi gerektiğini söyledi. Bunun yapılmaması halinde birliklerin kan kaybetmeye devam edeceğini belirten Başkanımız, üreticinin yeni ürün fiyat beklentisiyle ilgili de şöyle konuştu:
“Bölgede tahmin edilen rekolte 120 bin ton civarında. Marmarabirlik’in fiziki imkanlarını zorlayarak alabileceği miktar 40 bin ton civarında. Yani üretimin yüzde 30’u. Yüzde 100’ü kontrol edemezsiniz. Yüzde 30’unu tüccar alır, geri kalanı üretici kabına koyar. Son yıllarda bölge tüccarı elini eteğini çekti piyasadan. Her yer Gemlik çeşidi zeytin dolu olduğu için başka bölgelerden çok daha uygun fiyata ürün alabiliyor tüccar. Bu nedenle baştan bir fiyat vermek çok iyimser, fakat bir o kadar da tehlikeli. Kurtaramazsınız. Marmarabirlik avans fiyat uygulaması yapmak zorundadır. Kooperatifçiliğin temeli de budur zaten.”
Bölgedeki zeytin üretim maliyetleri yüksek olduğuna vurgu yapan Taviloğlu, “Ağaç başına verim düşük. Diğer bölgelerde 40-50 kilolar konuşulurken bizde 12-13 kilo. Bu verimlilikle zeytin üreticisinin mutlu olması mümkün değil.. Gençleştirme desteği verilmesi lazım” diye konuştu.

Program konuklarından Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Fuat Sarı da tarımsal üretim planlaması olmamasından yakındı. Diğer ürünlerden beklediğini bulamayan üreticinin zeytine yöneldiğini ifade eden Sarı, Üreticilerimiz son 10 yıldır zor durumda. Üretici borcunu borçla kapatmaya çalışıyor dedi  ve Ziraat odalarının mali sıkıntılarının giderilerek daha etkin bir yapıya sahip olması gereklilğine Fransa'dan örnek vererer vurguladı.
Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Kumral da, sektörün sorunları hakkında bilgi vererek, programa katılan üreticilerin, zeytinde zirai mücadeleyle ilgili sorularını cevapladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 


Başkanımız Ek Ödeme İddalarına İlişkin Bilgilendirme Açıklaması Yaptı... .

Kamuoyunda son günlerde Marmarabirlik’in ortaklarından sermaye payı adı altında  ek kesinti yaptığına dair çıkan  iddialara Birliğimizden açıklama geldi. Yönetim Kurulu Başkanımız Hidamet Asa “Ortaklarımızdan ne yeni bir kesinti ne de ek ödeme talep edilmemektedir. Aksine  ortaklarımızın lehine  yapılan yeni düzenleme, sanki yeni bir ek ödeme imiş gibi yansıtılmaktadır. Bu iddialar tamamen asılsızdır” dedi.

Birliğimiz 2014-2015 Ürün Alım Kampanyasının İlk Startını Verdi... REKOLTE Beyan Kabulü Başladı... .

Birliğimiz, 2014-2015 iş yılı ürün alım kampanyasının ilk startını verdi.  Kooperatiflere bağlı ortaklardan alınmaya başlanan REKOLTE beyanı 24 Eylül 2014 ile 24 Ekim 2014 tarihlerini kapsıyor. Bu sürede taahhütte bulunmayan ortaklardan, Ana Sözleşme gereği ürün alımı yapılmayacağı vurgulanırken, alımlarda ve kampanya döneminde geçtiğimiz bahar aylarında özellikle Marmara bölgesinde zeytin üreticisini vuran uzun süreli yağışlar nedeniyle yaşanan rekolte düşüşünün de etkili olması tahmin ediliyor.

2014’ün Altın AMBALAJ Ödülü Marmarabirlik'in Oldu... .

Gıda sektörünün Altın Palmiye Ödülleri olarak da kabul edilen geleneksel  “Ambalaj Ay Yıldızları” yarışmasında “Yılın Altın Ambalaj Ödülü Marmarabirlik’in oldu. Ambalaj Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen ödül gecesinden 2 altın ödülle dönen Yönetim Kurulu Başkanımız Hidamet Asa “Bu ödül bizim üretimden tüketime tüm aşamalarında insan sağlığına verdiğimiz önemin bir göstergesidir” diye konuştu.

Avrupa Bayileri Toplantımız Almanya’da Yapıldı. .

Yönetim Kurulu Başkanımız Hidamet Asa  1 Ocak 2013 ile 1 Ocak 2014 tarihleri arasında birliğin ihracatta yüzde 55 büyüme ile  toplam  5 bin 400 ton ihracat gerçekleştirdiğini ve  ülkeye 25 milyon dolar  döviz girdisinin sağlandığını söyledi. Başkanımız Asa “Hedefimiz önümüzdeki yıllar içinde bu rakamı 30 milyon dolara çıkarmak” dedi.